Rezultati

WP1 očekivani rezultati:

  1. Potpisan partnerski ugovor, pripremljen vremenski plan projekta, redovito organizirani koordinacijski sastanci 
  2. Srednjoročno i završno izvješćivanje je dostavljeno na vrijeme i prema zahtjevima 
  3. Pripremljen plan upravljanja podacima, dobivene dozvole za provedbu projekta i dokumentacija za javnu nabavu pripremljeni su na vrijeme.
  • D1.1 Partnership agreement
  • D1.2 Project plan
  • D1.3 Extract of the project data from the LIFE KPI webtool –M9
  • D1.4 Extract of the project data from the LIFE KPI webtool –M48
  • D1.6 Progress report M19-M36

WP2 očekivani rezultati:

  1. Obnovljene tri lokve, najmanje 36 ha (lokve s okolnim krajolikom), značajno poboljšano stanište za dvije populacije riječne kornjače u Hrvatskoj tj. za 25% od ukupne populacije u  Hrvatskoj. Projektne aktivnosti na jednoj novoj lokvi (u projektnom području Stonskog polja) omogućiti će povećanje populacije M. rivulata u Hrvatskoj za 7 % aktivnostima (s procijenjenim mogućim povećanjem od 50 % u dugoročnom razdoblju).
  2. 2850 ha obnovljenih vlažnih staništa u četiri Natura 2000 područja, uključujući kanale u Konavoskom polju i projektnom području Stonskog polja.
  3. Postavljeno najmanje 8 novih sunčališta u 6 lokvi, 1 tunel prilagođen da bude funkcionalni ekološki koridor između dvije lokve u projektnom području lokvi u Majkovima.

Ostvareno u WP2:

WP3 očekivani rezultati:

  1. Izgrađen staklenik za uzgoj (28 m2)
  2. 40 mladunaca riječne kornjače
  3. izgrađen je zaštitni kavez za lokvu i  prvi mladunci su pušteni u prirodu.

WP4 očekivani rezultati:

  1. U suradnji s vlasnicima zemljišta usvojiti upravljanje zemljištem i poljoprivrednu praksu koja ne ugrožava riječnu kornjaču na najmanje 6 mjesta za gniježđenje kako bi se osiguralo barem 10 m2 površine za gniježđenje za svaku od četiri populacije riječne kornjače.
  2. uklanjanje svih invazivnih riba Gambusia sp. populacije iz dvije od tri lokve u kojima se trenutno zna da je prisutna: jedno Natura 2000 područje 100 % očišćeno, jedno područje Natura 2000 50 % očišćeno (ima utjecaj na 25 % ukupne populacije Mauremys rivulata);
  3.  uklonjene su sve poznate jedinke invazivne strane vrste kornjače na tri Natura 2000 područja: Ston, Majkovi i Prljevići 100% očišćeni od vrste Trachemys scripta i održano je najmanje 5 volonterskih akcija uklanjanja u toku projekta;
  4.  u potpunosti eliminirana invazivna biljka divljeg paspalja (Paspalum paspaloides) iz sve tri lokve u kojima se trenutno zna da je prisutna: dva Natura 2000 područja 100% očišćena i vodeno stanište osigurano za 25 % ukupne populacije M. rivulata.
  5. Izrađeno 30 novih „turtle-friendly“ vrša, testirano u tri faze i u suradnji s najmanje 10 lokalnih ribara u Delti Neretve i najmanje 3 stručnjaka za istraživanje i upravljanje, na cijelom projektnom području, te u Albaniji i Crnoj Gori.

 

WP5 očekivani rezultati:

  1. Utjecaj projekta na ciljnu vrstu se kontinuirano mjeri i kvantificira tijekom projekta.
  2. Utjecaj projekta na stanište mjeri se i kvantificira procjenom kvalitete vode i praćenjem ekološke bioraznolikosti, kvantificiran je utjecaj projekta na usluge ekosustava.
  3. Mjeri se i kvantificira korištenje postavljenih sunčališta, učinkovitost uklanjanja predatora, mjeri se i kvantificira uspješnost poljoprivrednih intervencija kako bi služili kao ulazni podaci za buduće upravljanje vrstom i staništima.
  4. Usvajanje „turtle-friendly“ selektivnih vrša i javno mišljenje su izmjereni i kvantificirani.
  5. Podaci potrebni za praćenje i izvješćivanje o ključnim pokazateljima projekta prikupljeni su kroz zadatke u ovom radnom paketu
  • D5.1 Project impact on ecosystem condition and services
  • D5.2 Public opinion on fish trap usage

 

WP6 očekivani rezultati:

  1. Edukativni program - Čuvar lokve: 1 slikovnica (500 podijeljeno), 1 dokumentarna knjiga (500 podijeljeno), 3 igre (2700 podijeljeno).
  2. 5 radionica o upravljanju staništima (1 o lokvama, 1 o kanalima, 3 usmjerene na vlasnike privatnih poljoprivrednih zemljišta u Natura 2000 područjima s riječnom kornjačom), 3 radionice za ex-situ upravljanje riječnom kornjačom, 3 radionice o održivoj poljoprivredi na gnjezdištima za vrijeme Dana slatkih voda Mediterana
  3. 3 seminara na Danima slatkih voda Mediterana; 1 obrazovni program (Čuvar lokve: 1 slikovnica (500 podijeljeno), 1 dokumentarna knjiga (500 podijeljeno), 3 igre (2700 podijeljeno), 1 putujuća izložba za škole u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, 1 volonterski program, 5- kratkoročnih volonterskih akcija
  4. Unaprijediti turističku ponudu sadržajima usmjerenim na bioraznolikost, posebice kroz Dane Mauremysa u Zoološkom vrtu grada Zagreba (4 održana) i Dane slatkih voda Mediterana (3 održana), redovito izvještavanje na web stranici i društvenim mrežama, dio promidžbenog materijala tiskan je na engleskom jeziku.
  • D6.1 Mauremys dokumentarni film
  • NO1 MS7- Sustainable agriculture and fishery demonstrated

 

WP7 očekivani rezultati:

  1. Potpisani ugovori o zemljištu
  2. DUNEZ ima znanje, logistiku i plan rada za nastavak volonterskog programa
  3. Najmanje 4 osobe iz Albanije i Crne Gore posjetile su Mediteranski tjedan močvarnih područja i do kraja projekta je predan najmanje jedan prijedlog financiranja od strane gostujuće organizacije.
  • D7.1 First private land conservation agreement and parcel secured for 30 years

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.