U terenskom obilasku s Dinara back to LIFE

Kako bi proširili znanje i učili iz iskustva drugih projekata koji su provodili obnovu malih vodenih tijela, partneri projekta posjetili su na Dinari kolege Ivana Budinskog, Tomislava Sotinca I Melani Glavinić iz BIOM-a. Kroz projekte Dinara back to LIFE i Still water revival  obnovljene su mnogobrojne lokve, a Ivan Budinski je osmislio raznolik terenski obilazak nekih od njihi, na kojima se moglo vidjeti kako se koriste već obnovljene lokve ali i kako radovi na obnovi teku uživo. Partnere je zanimalo kako su obnavljana vodena tijela, zašto su birana baš ta, kakav je živi svijet u njima, na koje su prepreke nailazili i kako su ih rješavali, kako kontroliraju sukcesiju na lokvama, koriste li vapno, kako su razvijali suradnju s mještanima i mnoga druga pitanja na koja su dobili stručne i detaljne odgovore od velikodušnih domaćina na Dinari.

 

Na bunaru Venišica u Ruminu Ivan Budinski je naglasio koliko je važno saznati na koji se način vodena tijela pune vodom kako bi ispravno odlučili treba li zapunjavati pukotine u podlozi ili ih ostaviti da se zadrži mogućnost protoka vode. Ove informacije često imaju mještani koji ih koriste i čiji su djedovi i bake i obzidavali originalne lokve.

Posjećen je i bunar Kovačevac u Biteliću kojeg je Udruga BIOM obnovila s volonterima suhozidnog kampa Ježević. Ovdje se između ostalog, pričalo o važnosti pristupnih rampi i postavljanju korita za lakše pojenje životinja koje su glavni korisnici lokvi i koje će ih ispašom vegetacije oko lokve najbolje i održavati u budućnosti.

O kontroli vegetacije na lokvama pričalo se i na Marunskoj bunari, koju je Udruga BIOM obnovila u suradnji s lovačkom udrugom Hrvace. Ivan Budinski naglasio je kako različita vegetacija zahtjeva različite metode uklanjanja, npr. trnina se miče iz korjena, glog i hrast se mogu ostaviti, neke vrste se održavaju košnjom…a nakon obnove dobro je da različite domaće životinje dolaze u ispašu jer se hrane različitim biljem što doprinosi sveobuhvatnoj kontroli vegetacije na području.

Na jednoj od posjećenih lokvi radovi su u tijeku što je partnerima dalo odličnu priliku da razgovaraju s izvođačima radova i saznaju korisne tehničke informacije neophodne za dobro predviđanje mehanizacije, odvoza materijala i sl.

Osim ovih posjećene su i Borkovića lokve u Koljanima, dvije lokve na Malom suhopolju i lokva Muljika. Ovaj cjelodnevni obilazak zaključen je zajedničkim ručkom i nastavkom razmjene iskustava s kolegama. Hvala im na gostoprimstvu te stručnom i strpljivom prenošenju znanja i iskustva o obnovi lokvi.

 

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.