LIFE for Mauremys suradnje i iskustva
Krajem lipnja 2023. godine se sastali smo se sa grčkim kolegicama Fotini Vrettou i Zoi Mylona iz Upravljačke jedinice zaštićenih područja srednjeg Egeja (Management Unit of the Central Aegean Protected Areas) koji djeluje u sklopu Grčke agencije za prirodni okoliš i klimatske promjene (Natural Environment and Climate Change Agency Greece, NECCA - ΟΦΥΠΕΚΑ).
U skladu s politikom grčkog Ministarstva okoliša NECCA primjenjuje i aktivno je uključena u provođenje projekata zaštite bioraznolikosti u grčkim Natura 2000 zaštićenim područjima. Riječna kornjača (Mauremys rivulata) tamo je zabilježena u čak 63 Natura 2000 područja, što otvara značajne mogućnosti za razmjenu znanja i suradnju. Procjenjeno je da su najveća prijetnja riječnoj kornjači u Grčkoj razna industrijska zagađenje površinskih i podzemnih voda te promjene na vodenim tijelima.
Glavni cilj nam je osigurati da rezultati projekta LIFE for Mauremys u potpunosti uklope potrebe riječne i barske kornjače (Emys orbicularis). To uključuje prijenos znanja i iskustava iz našeg projekta na sve lokacije na kojima riječna kornjača treba bolje uvjete za opstanak
Nadamo se da ćemo kroz ove četiri godine projekta LIFE for Mauremys uspjeti ostvariti jaku suradnju sa relevantnim stručnjacima zaštite prirode mediteranskih vlažnih staništa važnih za riječnu kornjaču, kako bi se ona što kvalitetnije obnavljala. Time se doprinosi budućoj zaštiti riječne kornjače, ali i ostalih slatkovodnih kornjača na Mediteranu, kao što su već spomenuta barska kornjača, španolska/maurska slatkovodna kornjača (Mauremys leprosa), te sicilijska barska kornjača (Emys trinacris).
Djelujemo lokalno, ali planiramo unaprijed i mislimo globalno! Zaštita prirode nema granice i ovakve suradnje su nam dragocjene.