Četrnaesta europska konferencija o ekološkoj obnovi prirode

Četrnaesta europska konferencija o ekološkoj obnovi prirode naziva "Povezivanje znanosti, prakse i politika u obnovi prirode" održana je od 26. - 30. kolovoza 2024. U gradu Tartu, Estonija.

U sklopu konferencije izdana je deklaracija SERE2024, koja naglašava hitnu potrebu za učinkovitim provođenjem Zakona o obnovi prirode EU-a, koji je stupio na snagu 18. kolovoza 2024. Deklaracija ističe ključnu ulogu obnove prirode u suočavanju s klimatskom i biološkom krizom, prepoznajući Zakon o obnovi prirode kao temelj za osiguranje dobrobiti budućih generacija Europljana.

Deklaracija donosi nekoliko ključnih preporuka za uspješnu provedbu Zakona. Poziva se na hitne akcije, koristeći postojeće znanstveno znanje za početak napora obnove ekosustava diljem Europe. Dugoročno i usklađeno financiranje istaknuto je kao ključno, a posebno se naglašava važnost osnivanja namjenskog fonda EU-a za zaštitu i obnovu bioraznolikosti, što je preduvjet za privlačenje privatnog kapitala.

Deklaracija također naglašava važnost uključivog dijeljenja informacija i sudjelovanja dionika, promičući integraciju pristupa "odozdo prema gore" i poticanje kulture obnove prirode. Poziva na stvaranje ambicioznih, znanstveno utemeljenih nacionalnih planova obnove, podržanih suradnjom između donositelja politika, znanstvenika i stručnjaka koji provode aktivnosti na terenu. Konačno, deklaracija inzistira na strogom praćenju, izvještavanju i provođenju kako bi se osigurala uspješnost Zakona, uz fokus na transparentnost i uključivanje građanske znanosti.

Deklaraciju je anonimno podržalo 674 sudionika iz 47 zemalja, što odražava široki konsenzus o potrebi za odlučnim djelovanjem u obnovi i očuvanju europske prirodne baštine.

Na konferenciji je sudjelovala i Anja Neduk iz Udruge Hyla predstavljajući projekt LIFE for Mauremys sa šest fotografija koje prikazuju razne aspekte obnove staništa riječne kornjače, koje će se provoditi na više lokacija u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Anja je svoje iskustvo opisala riječima: "Inspirirale su me kreativne ideje i uspjesi stručnjaka s različitih projekata obnove prirode diljem Europe. Svaka radionica, edukativna tura,  predavanje i razgovor potaknuli su me da zamislim ambicioznu viziju ne samo za nastavak projekta LIFE for Mauremys, već i za širu obnovu prirode u Hrvatskoj. Posebno mi je bilo korisno čuti savjete stručnjaka koji rade na većim projektima, jer mnogi izazovi koje susrećemo u obnovi prirode su univerzalni, bez obzira obnavljamo li nekoliko lokvi ili vraćamo u povoljan ekološki status cijele regije.

Uspjeh projekata poput LIFE for Mauremys ovisi o sposobnosti da se učinkovito promovira pozitivna slika obnove prirode u lokalnim zajednicama, stručnjacima i donositeljima odluka. Ono što smo naučili iz ove konferencije potvrdilo je da kvalitetna edukacija, povezivanje raznih dionika i suradnja sa širom javnosti igraju ključnu ulogu u dugoročnom očuvanju i obnovi ekosustava.

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.