Kongres LIFE platforme za očuvanje vodozemaca i gmazova u Europi
Koordinatorica projekta Dragica Šalamon predstavila je LIFE for Mauremys na kongresu LIFE platforme na kojem su međunarodni stručnjaci razmatrali izazove i mogućnosti vezane za očuvanje vodozemaca i gmazova u Europi kroz razmjenu znanja i iskustava.
Kongres se održao od 22. do 24. svibnja u organizaciji Fundación Camino Lebaniego Cantabria u sklopu projekta Steps for LIFE u Španjolskom gradu Santander.
U Europi živi 151 vrsta gmazova i 85 vrsta vodozemaca, a prema studijama IUCN-a iz 2009 pod većom su prijetnjom od izumiranja nego europski sisavci i ptice. U najvećoj mjeri ih ugrožava uništavanje njihovih staništa, zagađenje, klimatske promjene i prisutnost stranih invazivnih vrsta.
Cilj kongresa je okupljanje LIFE ali i drugih projekata te dionika iz cijele EU kako bi razmjenili znanja o najnovijim metodama i tehnologijama za poboljšanje stanja očuvanosti vodozemaca, gmazova i njihovih staništa. S obzirom na složenost ove problematike kongres je podijeljen na tematske radne grupe za: Klimatske promjene i zaštićena područja, Invazivne strane vrste, Ugroze uzrokovane ljudskom djelatnošću i Zakonski okviri. Organizirane su rasprave s ključnim predstavnicima iz država članica, predstavljanje postera, Q&A paneli, prezentacije raznih projekata, radni sastanci te terenski obilazak projektnih lokacija (Cicera i Mirador de Santa Catalina).
Povezali smo se i razmjenili znanja s mnogim projektima od kojih ističemo:
Radionicu Life LIMNOPIRINEUS i Life RESQUE ALPYR projekata na kojoj je Marc Ventura objasnio problematiku invazivnih vrsta riba.
Razmjenu znanja s Danielom Guinartom s projekta LIFE Trito Montseny o zakonskim okvirima, ugovorima o upravljanju zemljištima i kako projekti zaštite prirode mogu pomoći vlasnicima zemljišta s opskrbom vodom, popravljanjem suhozida te ostalom potrebnomn agrotehničkom infrastrukturom.
Projekt LIFE Amphicon i sastanak s Katjom Poboljšaj.
Sastanak s Marcom A.L. Zuffijem s LIFE URCA ProEmys projekta.
Networking s Bogoljubom Stijerovskim iz Makedonskog ekološkog društva.
Oboružani novim poznanstvima i znanjima nastavljamo napore za održive i sveobuhvatne mjere očuvanja riječne kornjače i njezinih staništa, ne samo u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, već i na drugim mediteranskim područjima gdje obitavaju riječne, ali i druge autohtone slatkovodne kornjače. Mislimo globalno, a djelujemo lokalno!