Smanjivanje neodrživog ribolova i patentiranje selektivne vrše

U svrhu obnove staništa i ublažavanja izravnih prijetnji za hrvatsku populaciju riječne kornjače u suradnji s ribarima i stručnjacima dizajniramo, izrađujemo i testiramo novi tip ribolovne mreže koja smanjuje mogućnost slučajnog ulova riječne kornjače ali i drugih slatkovodnih vrsta kornjača.

Dizajnirali smo dva tipa modifikacija vrša koje sprečavaju ulazak kornjača u mreže. Izradili smo i prototipove, te njihovo funkcioniranje testiramo na terenu kako bismo riješili problem smrtnosti slatkovodnih kornjača prilikom ribolova.

 

 

Dvije preinake za novi tip ribolovne mreže testiramo na cijelom projektnom području u tri faze (proljeće, ljeto i jesen) - u jezerima Zoološkog vrta, gdje uglavnom žive crvenouhe i žutouhe kornjače, u jezeru Savica gdje živi naša autohtona barska kornjača, kao i u vodenim tijelima u Dubrovačko-neretvanskoj županiji, gdje ćemo provjeriti da je ovaj dizajn siguran i za riječnu kornjaču. 

Osim testova za sigurnost kornjača koji se provode od proljeća 2023., u planu su i testovi na ribama kako bi provjerili da je i uz nove modifikacije očuvana ribolovna moć tih alata u vrijeme ribolovne sezone.

Svaka vrsta kornjače ima drukčije navike i ponašanja, a uspješnost dizajna mora biti pokazana za sve naše slatkovodne vrste! Važno je znati da kornjače dišu plućima, pa ako završe u mrežama ne mogu izaći na površinu da udahnu zrak.

Iako nije trajno i održivo rješenje, ovaj problem moguće je smanjiti i svakodnevnim provjeravanjem te podizanjem mreža iz vode. Ako su se u mrežu slučajno ulovile kornjače svakako bi ih trebalo izvaditi van. Naše zavičajne vrste treba ostaviti u vodenom tijelu gdje su nađene, a invazivne vrste kornjača se ne vraćaju u prirodu već bi bilo najbolje obratiti se nadležnim institucijama kako bi prikladno zbrinuli kornjače. Pratite sljedeću poveznicu kako bi sljedeći put lakše razlikovali invazivne od zavičajnih kornjača:

Invazivne vrste kornjača u Hrvatskoj

Možete nam pomoći i ako odvojite malo vremena i ispunite Anketu o stavovima, mišljenjima i znanjima o korištenju ribolovnih alata u slatkovodnim staništima. Unaprijed hvala!

ANKETA

Ako primijetite ili slučajno ulovite invazivnu vrstu kornjače možete se javiti na sljedeće adrese:

  • Ustanova Zoološki vrt grada Zagreba na broj telefona 01 2302 198 i na mail info@zoo.hr.
  • Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije na broj telefona 020 411 533 i na mail info@zastita-prirode-dnz.hr.
  • Udruzi Hyla na broj telefona 01 2348 279 i na mail info@hhdhyla.hr.
  • Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja. Zavod za zaštitu okoliša i prirode na broj telefona 01 5502 900 i na mail zavod@mingor.hr.
  • Možete se javiti i na Facebook, Instagram i Linkedin projekta LIFE for Mauremys.

 

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.