Terenske ekipe svih partnera LIfe for Mauremys u akciji: ljeto 2023
U periodu od 12. do 17. lipnja, partneri na projektu „Life for Mauremys“ proveli su opsežno terensko istraživanje riječne kornjače u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Glavni zadatak ovog terenskog rada bio je pronaći i prikupiti gravidne ženke riječne kornjače za uzgojni program u Zoološkom vrtu grada Zagreba u svrhu obnavljanja njihovih populacija u Hrvatskoj. Na svim ulovljenim jedinkama riječne kornjače napravljen je zdravstveni pregled te su prikupljeni brisevi za analize prisutnosti patogena. Kolege s Veterinarskog fakulteta pregledali su sve ženke rendgenom kako bi samo gravidne bile prevezene u Zagreb gdje će pod budnim okom stručnjaka za držanje gmazova u Zoološkom vrtu položiti jaja. Sve ostale ulovljene jedinke puštene su nazad u prirodu.
Stručnjaci za monitoring u ribarstvu Agronomskog fakulteta uklanjali su invazivne vrste riba poput gambuzije. Sa prikupljenih invazivnih riba odmah je na terenu uzet uzorak za buduće analize na potencijalne prenosive patogene koji bi mogli ugroziti kornjače.
Biolozi iz Udruge Hyla na svim su lokacijama od Stona pa sve do Prevlake, na kojima je riječna kornjača zabilježena prethodnim istraživanjima, pomno utvrđivali prisutnost vrste. Nažalost, na mnogim staništima prepuštenima sukcesiji utvrdili su da je već je došlo do nestajanja vodnih tijela, što je potencijalna prijetnja za smanjenje populacije riječne kornjače.
Osim toga, na ovom terenu nastavljena su istraživanja novih dizajna vrša da bi se utvrdilo kako riječne kornjače reagiraju na njih, te je li dizajn uspješan. Iako je potrebno još istraživanja i na ovoj vrsti i drugim slatkovodnim kornjačama, kao i na ciljanom ulovu za vrše, naši stručnjaci su zadovoljni trenutnim napretkom. U modificirane vrše nije ušla ni jedna ženka (koje sada nose jaja i u jako su ranjivoj fazi života)!.Osim 100% sigurnosti za ženke u ovom lovu, modificirane istraživačke vrše sa dva ulaza su pokazale 90% manje ulova mužjaka i mladih kornjača, a modificirane neretvanske vrše za 65% manje ulova mužjaka i mladih kornjača od standardnih modela.
Djelatnici Zoološkog vrta Grada Zagreba, Agronomskog fakulteta i Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije na ovom su terenu pomogli mještanima Majkova, Pljevića i Grude u obrani zemljišnih parcela povoljnih za gniježđenje riječnih kornjača od rovanja divljih svinja. Divlje svinje uništavaju kamene suhozide terasastih vrtova, suhozidove lokvi i stepeništa i staze koje već stoljećima stoje na ovim prostorima. Osim što su sada sigurnija i gnijezdilišta kornjača kornjača, sretni smo što su nam mještani Prljevića dojavili da nakon postavljanja repelenata divlje svinje nisu ulazile u vrtove! Nadamo se da ćemo zajedničkim snagama obraniti vrtove barem do kraja rujna kada se malene riječne kornjače vale iz jaja i izlaze iz svojih podzemnih gnijezda.
Osim ovih agrotehničkih mjera, s vlasnicima parcela na kojima se kornjače gnijezde razgovarali smo o ostalim mogućim mjerama korisnim za očuvanje bioraznolikosti u vrtovima, te smo uzeli uzorke tla za analizu.
Kako bi sva istraživanja bila u skladu s uvjetima i mjerama zaštite prirode, terenske aktivnosti pratile su kolegice iz Javne ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije.
Potvrdilo se da su projekti poput LIFE for Mauremys prijeko potrebni kako bi se lokve i kanali obnovili i kako bi se spriječilo daljnje nestajanja staništa riječne kornjače, ali i mnogih drugih vrsta koje o tim staništima ovise.
Ovo je prvi u nizu planiranih terena za praćenje stanja populacije riječne kornjače i njezinih staništa u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.