Prva godina projekta i treći konzorcijski sastanak uživo
Godinu dana od početka projekta, 2. listopada 2023., partneri su se okupili u Centru za poduzetništvo Dubrovačko-neretvanske županije na trećem velikom sastanku uživo gdje su svi predstavili svoje rezultate i evaluirali dosadašnje aktivnosti.
U prvoj godini projekta projekta LIFE for Mauremys postignuto je sljedeće:
- Izrađena je prva verzija Smjernica za obnovu i upravljanje mediteranskim lokvama i gnjezdilištima.
- Dio kanala važnih za kretanje riječne kornjače je očišćen.
- Pribavljene su sve potrebne dozvole za terenska istraživanja riječne kornjače i zadržavanje jedinki za potrebe provođenja potpomognutog uzgoja.
- Organizirane su stručne radionice kao i radionice na kojima se ostvaruje uspješna suradnja s mještanima i dionicima iz projektnog područja.
- Oformljeno je Suradničko vijeće projekta LIFE for Mauremys. U njemu je šest dionika iz projektnog područja, vanjskih stručnjaka koji najbolje poznaju potrebe mještana i dionika iz projektnog područja.
- Osim Suradničkog vijeća projekt će pratiti i Savjetodavno vijeće sastavljeno od šest stručnjaka iz sektora zaštite prirode, poljoprivrede i vodnog gospodarstva.
- Testira se dizajn novih ribolovnih vrša s dvije modifikacije ulaza da bi se utvrdilo kako riječne kornjače reagiraju na njih ali i zadržavaju li ribolovnu moć. Do sada se novi dizajn pokazao vrlo uspješnim.
- U sezoni polaganja jaja u suradnji s mještanima osigurana su gnjezdilišta riječne kornjače od rovanja divljih svinja postavljanjem repelenata.
- Za potrebe potpomognutog uzgoja u Zoološkom vrtu Grada Zagreba ulovljeno je 6 gravidnih ženki koje su uspješno položile jaja. Trenutno je u Zoološkom vrtu Grada Zagreba 28 zdravih mladunaca riječne kornjače za koje će se do puštanja u obnovljenu lokvu brinuti iskusni stručnjaci za držanje gmazova.
- Ostvaren je kontakt s raznim institucijama i drugim projektima koji se bave aktivnostima poboljšanja kvalitete staništa i obnavljanja populacija gmazova. Razmjenom projektnih rezultata osigurava se da stečena znanja budu primijenjena i u drugim mediteranskim staništima i populacijama riječne kornjače.
- Pratitelji društvenih mreža projekta, škole koje su sudjelovale na edukativnim radionicama, posjetitelji Dana riječne kornjače u Zoološkom vrtu i mnogi drugi mogu se pohvaliti svojim ruksakom, kapom, bocom, bojicama ili notesom koji promoviraju riječnu kornjaču.
- Ilustratorica Andrijana Vasić kreirala je likove riječne kornjače Mare i mnogih drugih životinja koje nastanjuju mediteranska vlažna staništa - uskoro će ih djeca moći upoznati u slikovnici, puzzlama i memori igri.
Tu su i aktivnosti vezane uz uklanjanje i kontrolu stranih invazivnih vrsta slatkovodnih kornjača, riba gambuzija, biljke divljeg paspalja i ostale projektne aktivnosti (o kojima više detalja možete saznati na ovoj web stranici, društvenim mrežama ili direktnim upitima našim stručnjacima).