Program Čuvara lokvi za stanovnike Stona, Majkova i Konavla

 

O čemu se radi?

Jeste li ikada vidjeli riječnu kornjaču kako se sunča u blizini svoje lokve ili spretno pliva u mirnom toku Ljute? Možda ste je nekad viđali češće nego danas? Procjene iz 2019. govore da je u Hrvatskoj ostalo otprilike 450 jedinki riječne kornjače. Najviše je ima u Konavoskom polju, zatim u tri lokve na području Majkova te svega nekoliko jedinki u Stonskom polju. Partneri projekta pozivaju na suradnju lokalnu zajednicu ovog područja!

Zašto se uključiti?

Vaša opažanja mogu napraviti ključnu razliku! Svaka prijava pomaže znanstvenicima da zaštite posljednje populacije riječne kornjače i očuvaju njezina staništa. Međutim, korisno je bilježiti i druge biljne i životinjske vrste na ovom području. Biološka raznolikost i prisutnost određenih vrsta može biti pokazatelj zdravlja ekosustava i pomoći stručnjacima u prepoznavanju ključnih područja i omogućuje provođenje zaštitnih aktivnosti tamo gdje su najpotrebnije, osiguravajući dugoročni učinak na očuvanje naše prirodne baštine.

Kako se možete uključiti?

Znate li za lokvu na kojoj ste viđali slatkovodne kornjače? Možda ta lokva više ne postoji, možda je u lošem stanju, ili je i dalje u dobrom stanju, ali se brojnost kornjača smanjila… Javite nam bilo koju lokvu – bez obzira na stanje, s kornjačama ili bez! Takve informacije pomažu u planiranju obnove lokvi, koje su ključne za opstanak riječne kornjače.

Postanite čuvari lokve te putem maila ili aplikacije Biologer dojavite vrijedne nalaze – fotografije i lokacije gdje ste vidjeli riječnu kornjaču ili njezina gnijezda, a uz pomoć aplikacije Invazivne vrste u Hrvatskoj dojavite ako ste vidjeli crvenouhu kornjaču, mungosa ili neku drugu invazivnu i štetnu vrstu. 

Više o Biologeru

Više o aplikciji Invazivne vrste u Hrvatskoj

Dojave nalaza, pitanja i sugestije moguće je uputiti i na mail projekta LIFE for Mauremys: life4mauremys@gmail.com, Javnoj ustanovi za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije na mail: info@zastita-prirode-dnz.hr te Udruzi Hyla na mail: info@hhdhyla.hr

Saznajte više

Na ovoj web stranici pronađite brojne edukativne materijale o projektu i riječnoj kornjači. Također, pratite nas na Facebooku, Instagramu i LinkedInu projekta LIFE for Mauremys kako biste saznali zanimljivosti i bili u tijeku s nadolazećim događanjima.

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.