Stručna radionica u Zoološkom vrtu Grada Zagreba
U sklopu projekta LIFE for Mauremys, 15. ožujka u Zoološkom vrtu Grada Zagreba održali smo radionicu s ciljem razmjene iskustva u području uzgoja ugroženih vrsta gmazova i obnavljanje njihovih populacija u prirodi. Uz članove iz partnerskih institucija sudjelovali su i stručnjaci iz Mađarske, Italije i Austrije.
Mađarski kolege s projekta Convipursrak LIFE uspješno su proveli sličan projekt očuvanja vrste planinski žutokrug (Vipera ursinii rakosiensis), a u sklopu projekta “Održivog očuvanja prirode u Mađarskoj na Natura 2000 područjima“ imaju iskustvo izrade “Protokola terenskog istraživanja barske kornjače (Emys orbicularis)”. Njihova znanja nam pomažu prilikom planiranja aktivnosti poput ex-situ uzgoja, obnove staništa i kontrole predatora na gnjezdilištima.
Talijanski kolege sudjeluju s iskustvom uklanjanja invazivnih vrsta kornjača roda Trachemys sa staništa na projektu LIFE Trachemys te provođenja projekta očuvanja barske kornjače na projektu LIFE URCA PROEMYS gdje su također imali aktivnosti obnove lokvi, ex-situ uzgoja i puštanja mladunaca u prirodna staništa, dok kolega iz Austrije ima bogato dugogodišnje iskustvo u zaštiti kornjača. Sa svim ovim stručnjacima nastavljamo dobru suradnju i razmjenu znanja.
Projektna koordinatorica s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, Dragica Šalamon, predstavila je stranim kolegama naše projektne aktivnosti te objasnila do sada istražene genetičke razlike između populacija riječne kornjače u Dubrovačko-neretvanskoj županiji.
Nastavilo se s razmjenom iskustva vezanih uz obnavljanje lokvi. Tu se radi o zahvatu u okolišu koji je vrlo kompleksan i zahtjeva mnogo pažnje i znanja, a kako ćemo u sklopu projekta sastavljati i Smjernice za obnovu lokvi i gnjezdilišta, raspravili smo mnoge detalje vezane uz ovu projektnu aktivnost.
Domaćin radionice, Ivan Cizelj iz Zoološkog vrta predstavio je planove nastambe za ex-situ uzgoj riječne kornjače. Sva stručna znanja potrebna za uspješan potpomognuti uzgoj ove vrste van prirodnog staništa objedinit će se do kraja projekta u Smjernicama, koje će služiti svim znanstvenicima i istraživačima, s ciljem što uspješnijeg provođenja ovakvih aktivnosti u budućnosti.
Mladunci koji će se izleći u Zagrebu, biti će pušteni u obnovljeno i od predatora osigurano stanište riječne kornjače u Dubrovačko-neretvanskoj županiji. Ukupno je predviđeno da se u prirodu pusti 40 mladunaca iz potpomognutog uzgoja.
Ovo je prva u nizu planiranih stručnih radionica, s ciljem održivosti, replikacije i korištenja projektnih rezultata, ne samo za vrijeme trajanja projekta, već i godinama nakon njegovog završetka.