Invazivne vrste kornjača u Hrvatskoj
S dolaskom proljeća sve su aktivnije kornjače, a aktivniji smo i mi u Radnom paketu 4 (task T4.2).
Na području Hrvatske prirodno obitavaju dvije vrste slatkovodnih kornjača: barska kornjača (Emys orbicularis) i riječna kornjača (Mauremys rivulata), te jedna kopnena kornjača (Testudo hermanni).
Osim ovih zavičajnih kornjača, na prirodnim staništima često se mogu naći i strane invazivne vrste. Najčešće su to kornjače roda Trachemys , unesene trgovinom kućnim ljubimcima. Invazivne slatkovodne kornjače roda Trachemys inače su prirodno rasprostranjene od JI dijela SAD-a do Meksičkog zaljeva. Unesene su kao kućni ljubimci diljem svijeta, a možemo ih naći u gotovo cijeloj Hrvatskoj gdje naseljavaju različita slatkovodna staništa.
Problem sa stranim invazivnim vrstama je što autohtonim vrstama oduzimaju prostor i resurse. Konkretno, kornjače roda Trachemys veće su, agresivnije i ranije spolno sazrijevaju od naših slatkovodnih kornjača te su u prednosti kada se nađu na istim staništima. Osim toga, mogu prenositi parazite i patogene na zavičajne kornjače. U Hrvatskoj je od 2008. zabranjena prodaja crvenouhe kornjače Trachemys scripta elegans , a kasnije i žutouhe kornjače Trachemys scripta scripta.
Ovu, ali i druge invazivne strane vrste u Hrvatskoj možete prijaviti putem aplikacije "Invazivne vrste u Hrvatskoj" Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja na te putem aplikacije "Biologer" .Time ćete pomoći da se poduzmu prikladne mjere za njihovo uklanjanje iz prirodnih staništa i očuvanje zavičajnih vrsta i bioraznolikosti Hrvatske.
Pogledajte galeriju s fotografijama u nastavku kako biste sljedeći put lakše razlikovali zavičajne od stranih invazivnih kornjača koje susrećete u prirodi.