Svjetski dan vlažnih staništa obilježen u Osnovnoj školi Opuzen.

Povodom Svjetskog dana vlažnih staništa koji se obilježava svake godine 2. veljače na dan potpisivanja Ramsarske konvencije i LIFE for Mauremys je promovirao ovogodišnji moto - „Vlažna staništa i ljudska dobrobit“.  

Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije održala je radionicu za 16-ero znatiželjnih učenika u OŠ Opuzen i tako se pridružila brojnim drugim promotivnim aktivnostima koje su se tih dana odvijale diljem svijeta.

Opuzenski osnovnoškolci kroz igru su učili o važnosti i koristima vlažnih staništa te vrstama koje žive u njima.

Jedna od tih vrsta je i strogo zaštićena riječna kornjača kojoj najveće prijetnje predstavljaju degradacija i gubitak upravo slatkovodnih staništa. Vlažna staništa nestaju velikom brzinom, i to najviše zbog zagađenja, isušivanja i pretvaranja u poljoprivredne površine. Na globalnoj razini u posljednjih 300 godina nestalo je čak oko 87 % vlažnih staništa, a s njima gubimo i mnogobrojne dobrobiti kao što su obnavljanje zaliha podzemnih voda, filtriranje i pročišćavanje vode, zaštita od poplava i erozije tla, osiguravanje čistog zraka pohranjivanjem velike količine ugljičnog dioksida, a osim toga su i prekrasne prirodne vrijednosti koje mogu upotpuniti turističku ponudu svakog kraja.

Učenici 3. b razreda su imali prilike naučiti više o očuvanju i zaštiti zaštićene, ugrožene i rijetke vrste slatkovodne kornjače koja živi u vlažnim staništima u njihovoj županiji te su im približene njene životne navike kao što su prehrana, sunčanje, izgled i polaganje jaja, ali i način na koje preživljava u nepovoljnim životnim uvjetima. Poseban naglasak dao se na odgovorno ponašanje u prirodi te očuvanje prirodnih vrijednosti. Nakon toga uslijedio je praktični rad korištenjem edukativne mape za bojanje i rezanje modela riječne kornjače.

U sklopu projekta LIFE for Mauremys poboljšat će se kvaliteta staništa riječne kornjače na lokacijama: Delta Neretve, Majkovi, Konavosko polje te jugoistočni dio poluotoka Pelješca (Stonsko polje) u okviru europske ekološke mreže Natura 2000. Delta Neretve ujedno je i jedno od pet područja Republike Hrvatske uvršteno na Ramsarski popis i predstavlja međunarodno vlažno područje površine 12.742 ha.

 

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.