Ston
Prvi spomen Mauremys rivulata u Hrvatskoj datira iz 1867. g. upravo s područja Stonskog polja i Omble (Rijeke Dubrovačke). Projektno područje Ston u cijelosti se nalazi unutar Natura 2000 područja JI dio Pelješca i dio je dalmatinskog krškog područja.
Na cijelom području Stonskog polja postoji oko 10 ha povoljnih vodenih staništa za riječnu kornjaču, dvije manje lokve, dva potoka (Perunski i Mlinski potok) te mreža kanala za navodnjavanje koji su i dalje u povremenoj upotrebi. Niži dijelovi polja, umreženi slatkovodnim i boćatim kanalima su zapušteni. U njima razina vode varira ovisno o sezoni i količini vegetacije, a neki su potpuno obrasli i presušili. U jednom kanalu u koji se voda dovodi tokom cijele godine, riječna kornjača, do tada smatrana izumrlom na tom području, nađena je 2019. godine. Kanal je okružen obraslim livadama te je i sam velikim dijelom obrastao gustom vegetacijom na kojoj se riječna kornjača sunča.
Kroz projekt izgraditi će se nova lokva, uspostaviti će se funkcija kanala, očistiti će se stara lokva te će se promicati održive poljoprivredne prakse. Aktivnostima obnove stvorit će se održiva kopnena i vodena staništa za dugoročni opstanak riječne, ali i drugih vrsta ovisnih o mediteranskim slatkovodnim staništima.
Kako bi se obnovila nekoć mnogobrojna stonska populacija riječne kornjače, paralelno s obnovom staništa provest će se uzgojni program. Ove projektne aktivnosti omogućiti će ponovno uspostavljanje kvalitetnih slatkovodnih staništa. Očekuje se da 15 do 20 godina nakon završetka projekta populacija Stonskog polja dosegne približno 250 jedinki. To bi značilo povećanje od otprilike 50 % u odnosu na trenutno procijenjenu populaciju riječne kornjače u Hrvatskoj. Time bi se značajno ojačao status očuvanosti i izgledi za preživljavanje riječne kornjače na cijelom njenom arealu.