Udruga Hyla

Udruga Hyla zapošljava biologe i stručnjake za zaštitu prirode, s glavnim ciljem vrednovanja, očuvanja te zaštite prirode i bioraznolikosti, a tijekom 25 godina djelovanja Hyla je sudjelovala na više od 100 projekata.

Dosadašnje aktivnosti Udruge na istraživanju riječne kornjače (Mauremys rivulata) započele su 2004. godine i uz kraće prekide traju do danas. U tom razdoblju, kroz populacijska istraživanja, jedinke riječne kornjače su mjerene, foto dokumentirane i obilježavane, te su prikupljene informacije o njezinoj točnoj rasprostranjenosti. Provedena su istraživanja brojnosti populacije i povezanosti njezinih staništa. Rađena su mikrobiološka istraživanja jedinki, prikupljeni uzorci DNA i provedena istraživanja genetičke raznolikosti riječne kornjače. Proveden je i ex-situ uzgoj jedinki gdje su gravidne ženke transportirane u Zoološki vrt Grada Zagreba gdje je proveden uzgojni program, a mladunci su se vraćali u prirodu.

Prikupljeni podaci objavljeni su u desetak izvješća, u elaboratima, edukativnoj knjižici „Riječna kornjača - skroviti stanovnik južne Hrvatske“ i na dva kongresna postera. Uz to, ugroženost vrste M. rivulata procijenjena je prema kriterijima IUCN-a.

Rad udruge Hyla na stručnoj podlozi za proglašenje posebnog herpetološkog rezervata u Majkovima  pridonio je  proglašenju prvog rezervata te vrste u Hrvatskoj. Hyla je uz Sveučilište u Zagrebu Agronomski Fakultet bila jedan od vodećih stručnjaka u izradi Plana upravljanja s akcijskim planom za M. rivulata. Kroz Plan upravljanja definirani su pritisci i prijetnje opstanku ciljne vrste.

U sklopu projekta LIFE-u for Mauremys, Udruga Hyla pruža stručna znanja o praćenju stanja i biologiji ciljne vrste te njenog staništa. Na projektu će biti odgovorna za neke od aktivnosti podizanja svijesti javnosti o zaštiti riječne kornjače. Uz sve navedeno, Udruga Hyla je kompetentna primijeniti stečeno znanje, nadopuniti ga novim spoznajama i metodama u suradnji s projektnim partnerima.

ČLANOVI TIMA:

  • Ana Štih Koren - Koordinatorica projekta u Hyli, stručnjak za slatkovodne kornjače i staništa.
  • Katarina Koller Šarić - Asistentica u monitoringu i edukaciji, zamjenica koordinatorice, stručnjak za praćenje vrsta i staništa.
  • Anja Neduk - Edukatorica
  • Ivona Burić - Viša stručna suradnica.

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.