Agronomski fakultet Zagreb

Kao institucija koja koordinira projekt, Agronomski fakultet daje podršku cjelokupnom projektnom timu kako bi izvedba ukupnog projekta tekla u skladu sa financiranim planom. Ostvarenje tri glavna cilja projekta ovisi o brojnim međusektorskim rezultatima koji trebaju biti pravovremeni i kvalitetni, a razina suradnje i kvalitete treba osigurati vrijednost projekta kao dobar primjer za buduće slične pothvate u osiguravanju održivog suživota ljudi i ugroženih vrsta. Kvalitetne projektne rezultate osigurava uključivanje ekspertiza iz animalne genetike, održivog ribarstva, invazivnih vrsta slatkovodnih ekosustava i održive poljoprivrede.

Agronomski fakultet vodi projektni menadžment i koordinira čitav projekt osiguravanjem dobre komunikacije među partnerskim institucijama i minimiziranjem rizika, u skladu s Partnerskim sporazumom, Projektnim planom te vremenskim i financijskim rasporedom. U te aktivnosti ubrajaju se: redovito izvještavanje unutar projektnog konzorcija, ali i odgovornost u izvještavanju prema projektnim financijerima te osiguravanje administrativnog okvira cjelokupne operacije u skladu s zakonima i propisima kao što je npr. osiguravanje dozvola za projekte aktivnosti i lokacije.

Za obnovu i poboljšanje staništa za riječnu kornjaču Agronomski fakultet želi osigurati uključivanje javnosti u izradu smjernica i iznalaženje načina za dugoročnu obnovu i održavanje krških mediteranskih lokvi, kanala i vodotoka i gnjezdilišta kornjača na projektnim lokacijama unutar pet različitih Natura 2000 područja kroz tematsku pripremu i vođenje nekoliko radionica, edukativnih seminara i usmjereno savjetovanje. Važno je iznaći održiva rješenja za agrotehničke mjere i postupke, kao i proizvodnju hrane  i hranjiva na površinama gdje je pokazano da se ove ugrožene životinje u prirodnom staništu (i na privatnom zemljištu) razmnožavaju. U svrhu smanjivanja ugroza na mjestima gdje se ove rijetke životinje hrane, u vodotocima i lokvama, želimo smanjit mogućnost njihovog stradavanja neselektivnim ribolovnim alatima, te ćemo dizajnirati, testirati, registrirati i distribuirati istraživačke i ribolovne vrše koje smanjuju ulov i uginuće kornjača. U ove aktivnosti je uključena i procjena i uklanjanje invazvnih vrsta životinja i biljaka u slatkovodnim staništima.

Za obnovu populacije riječnih kornjača u Stonskom polju Agronomski fakultet upravlja konzervacijskim uzgojem ove ugrožene životinjske vrste i mehanizama za siguran povratak novih životinja iz ex situ okruženja natrag u prirodno stanište. Taj dio poslova uključuje, između ostalog, i genetski monitoring. Da bi osigurali katalitički doseg naših saznanja i rezultata u ovom projektu i za druge vrste slatkovodnih kornjača na Mediteranu, ali i u drugim zemljama u kojima riječna kornjača živi, aktivno će raditi na uspostavljanju suradnje sa mediteranskim zemljama s osobitim naglaskom na Crnu Goru, Albaniju, Grčku i Cipar.

 

ČLANOVI TIMA:

  • Dragica Šalamon, Projektni koordinator, stručnjak za animalnu genetiku
  • Ema Jakelić, Projektni administrator, menadžment i administracija projekta
  • Ana Gavrilović, Stručnjak za održivo ribarstvo i zaštitu zdravlja akvatičnih organizama
  • Marina Piria, Ihtiolog, stručnjak za strane slatkovodne vrste i usluge ekosustava
  • Sanja Slunjski, Stručnjak za kvalitetu tla
  • Bruna Tariba, Stručnjak za regenerativnu poljoprivredu
  • Ivan Špelić, Stručnjak za monitoring riba
  • Tena Radočaj, Stručnjak za monitoring riba

 

Agronomski fakultet Zagreb

Prijava korisnika

Mrežna stranica koristi kolačiće (cookies). Kolačiće upotrebljavamo kako bismo personalizirali sadržaj i oglase, omogućili značajke društvenih medija i analizirali promet. Isto tako, podatke o vašoj upotrebi naše web-lokacije dijelimo s partnerima za društvene medije, oglašavanje i analizu, a oni ih mogu kombinirati s drugim podacima koje ste im pružili ili koje su prikupili dok ste upotrebljavali njihove usluge. Nastavkom korištenja naših internetskih stranica vi prihvaćate našu upotrebu kolačića. Polica privatnosti.