Edukativna putujuća izložba u školama Dubrovačko-neretvanske županije
Putujuća izložba sastavljena od pet edukativnih plakata od listopada 2024 krenula je na turneju po školama Dubrovačko-neretvanske županije, a prati je i radionica "Priča o riječnoj kornjači". Cilj je upoznati djecu s riječnom kornjačom, skrivenim blagom njihove prirode, uz vodstvo edukatorica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode Dubrovačko-neretvanske županije.
Do sada su riječnu kornjaču upoznali učenici OŠ Cavtat, OŠ Ivana Gundulića u Dubrovniku, OŠ Montovjerna, OŠ Lapad, čiji su učenici posjetili i lokvu u Majkovima, OŠ Slano, a trenutno je izložba postavljena u OŠ Ston nakon čega nastavlja svoje putovanje kako bi došla do što više novih čuvara lokvi.
Na plakatima, riječna kornjača Mara govori o važnosti slatkovodnih staništa, s posebnim naglaskom na lokve u mediteranskom području. Djeca uče kako je prepoznati, razlikovati od drugih kornjača, gdje i kako živi te koje su prijetnje njenom opstanku. Također, saznaju kako mogu doprinijeti njezinom očuvanju.
Plakati su dostupni i na ovoj web stranici u Materijalima.
Glavne poruke izložbe i radionica ističu važnost očuvanja prirodnih staništa:
- Ne uzimajmo i ne uznemiravajmo zaštićene vrste.
- Ne zatrpavajmo i ne ograđujmo lokve, kanale i vodotoke.
- Postupajmo odgovorno prema egzotičnim kornjačama kako ne bismo ugrozili domaće vrste poput riječne i barske kornjače.
Najveće prijetnje za riječnu kornjaču su degradacija staništa, zarastanje lokvi, kanalizacija vodotoka, ilegalna uporaba vrša i prisutnost invazivnih stranih vrsta. Kroz izložbu i radionice djeca uče kako svatko može doprinijeti očuvanju ove ugrožene vrste i njezina prirodnog okoliša.